Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

Chodzi mi o to, aby język giętki...

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji, w Zespole Szkół w Gołąbkach, przeprowadzono szereg działań, których celem było zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z mową ojczystą, różnorodnością językową oraz dziedzictwem kulturowym.

  17 lutego odbyły się konkursy, w których uczniowie rywalizowali o tytuł: Mistrza Ortografii, Mistrza Gramatyki, Mistrza Frazeologii. Przygotowane zostały także gazetki tematyczne, które informowały o pochodzeniu języka polskiego, wskazywały źródła poprawności językowej oraz prezentowały humor z zeszytów szkolnych. Hasłem przewodnim były słowa Mikołaja Reja, ojca piśmiennictwa polskiego, który powiedział: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

  Podczas uroczystego apelu społeczność szkolna poznała genezę i znaczenie obchodów wyżej wspomnianego dnia, przeprowadzony został konkurs „Łamańce językowe” oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.

  I tak, tytuł Mistrza Ortografii uzyskała uczennica kl. IV - Paulina Plaskowska, tytuł Mistrza Gramatyki – uczennica kl. V - Izabela Rozwadowska, tytuł Mistrza Frazeologii - uczennica kl. III a gimnazjum - Karolina Goławska. Laureatką konkursu „Łamańce językowe” została uczennica kl. III a gimnazjum – Kinga Kędziora.

  Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowali członkowie koła teatralnego pod kierunkiem p. M. Chołost i p. A. Łazugi.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

KALENDARZ

październik 2019
N P W Ś C Pt S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2