Historia UKS "Żak"

Uczniowski Klub Sportowy „ŻAK w Gołąbkach został założony 21 stycznia 1995 r. przy współudziale uczniów, rodziców i nauczycieli. Był to trzeci UKS w regionie łukowskim, który zrzeszał 65 członków, co stanowiło 44% uczniów całej szkoły.

Podczas zebrania założycielskiego wyłoniony został Zarząd Klubu, który kierował jego działalnością. W skład jego weszli: prezes - p. Z. Sulej, zastępca prezesa: p. W. Dybciak, członkowie: p. M. Król, p. Z. Semik. W miarę upływu lat zmienił się skład Zarządu Klubu, którego obecnie prezesem jest nauczycielka wychowania fizycznego p. J. Stolarczuk.

UKS „ŻAK” zgodnie ze statutem spełnia następujące zadania:

zwiększa aktywność ruchową dzieci i młodzieży poprzez planowanie, a także organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w oparciu o możliwości obiektowe i sprzętowe szkoły oraz o pomoc organizacyjną i materialną rodziców, sympatyków Klubu;

uczestniczy w imprezach sportowych organizowanych na obszarze działania samorządu terytorialnego i poza nim;

organizuje różnorodne formy współzawodnictwa sportowego w celu wszechstronnego rozwoju sprawności umysłowej i fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji zdrowotnych;

kształtuje pozytywne cechy charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych Klubu;

stosuje nowe formy organizacyjne przy dużym zaangażowaniu samych uczniów i ich rodziców.