Wycieczka do Torunia

W dniach 17-19.10.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół w Gołąbkach uczestniczyli w wycieczce do Torunia.

Po zakwaterowaniu w hostelu Imbir odbyły się warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika. Pierniki w Toruniu wytwarzano do końca XIV wieku. Ich wyborny smak, korzenny aromat, a także piękny kształt, sprawiły, że zasłynęły w całej Europie, a miasto zyskało miano Piernikowej Stolicy Świata. Wizyta w sali warsztatowej, gdzie w dawnej "ugniatalni" piernikowego ciasta, każdy miał okazję własnoręcznie przygotować piernik, była niezwykłą przygodą.

Drugi dzień naszego pobytu w pięknym Toruniu rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Nauki Młyn Wiedzy. Tam, podczas zajęć warsztatowych, uczniowie w ramach zagadnienia "Jak i dlaczego rośnie drzewo?" wykonywali doświadczenia w pracowni biologicznej.

W centrum miasta, w pobliżu zabytkowej starówki, znajduje się Muzeum Etnograficzne, w którym odwiedziliśmy wystawę "Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicze od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)". Wystawa ta prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850 -1950. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, odpowiadając na podstawowe pytania dotyczące życia ludzi w przeszłości: co jedli, w co się ubierali, jak dbali o higienę, jak pracowali i spędzali wolny czas, jak świętowali i w co wierzyli.

Pobyt w Planetarium i spektakl "Wirująca Ziemia" przybliżył nam zagadnienia astronomii, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem zabytków Torunia: murów obronnych, bram wjazdowych dla ówczesnych kupców oraz Ratusza Staromiejskiego - najważniejszego budynku w mieście. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych budowli w Europie, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byliśmy też w Domu Mikołaja Kopernika, w którym poznaliśmy życie codzienne rodziny mieszczańskiej oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Twierdzy Toruń. W salach dawnych koszar podziwialiśmy wystawę, która za pomocą plansz, makiet i urządzeń multimedialnych przybliża wielowiekową historię fortyfikacji Torunia. W salach ekspozycyjnych zapoznaliśmy się z poszczególnymi etapami powstawania i funkcjonowania Twierdzy Toruń - od średniowiecza poprzez czasy nowożytne, wiek XIX, aż do końca II wojny światowej.

Zadowoleni i pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

maj 2024