Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

6785034
Dzisiaj:
90

Wycieczka po Wielkopolsce

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie z kl. IIIa gimnazjum wraz z wychowawczynią uczestniczyli w wycieczce do Biskupina, Gniezna i Poznania.

     W ciągu trzech dni (3-5 października br.) młodzież odbyła podróż historyczną śledząc dzieje Polski od początków powstania państwa polskiego do odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI. Wyjazd został zorganizowany wspólnie z IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie. W wycieczce wzięło udział 53 uczestników z opiekunami.

   Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu poznali życie  codzienne  mieszkańców starożytnej osady kultury łużyckiej w Biskupinie pochodzącej z ok. VIII wieku p.n.e. Podczas lekcji muzealnej, zwiedzania  rekonstrukcji rzędów chat grodu biskupińskiego oraz Muzeum Archeologicznego, uczniowie poznali historię osady od jej odkrycia po czasy współczesne.

       Kolejnego dnia młodzież wyruszyła do Poznania. Tam zwiedziła  Katedrę na Ostrowie Tumskim - prawdopodobne miejsce chrztu i pochówku Mieszka I. Na Starym Mieście uczniowie poznali historię i legendę związaną z Poznaniem oraz jego zabytki. Z  zainteresowaniem obejrzeli  trykające koziołki na Ratuszowej Wieży i wysłuchali hejnału. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach zwycięskiego zrywu Wielkopolan w 1918 r., obejrzeli mundury, sprzęt wojskowy i broń. Następnie  przeszli na plac Wolności, do miejsca złożenia przysięgi żołnierskiej przez powstańców oraz obejrzeli gmach hotelu Bazar, w którym zatrzymał się w grudniu 1918 r. J. Paderewski.  Podziwiali również inne zabytki, np. budynek Biblioteki Raczyńskich i budynek Arkadii.

   Po południu młodzież udała się do Term Maltańskich -  największego ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Polsce. W miejscu relaksu i odpoczynku zażywali kąpieli w basenach z wodą geotermalną i solankową o właściwościach leczniczych.

      Ostatniego dnia wycieczki jej uczestnicy zwiedzili Gniezno - najstarszą stolicę państwa polskiego. Odwiedzili Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, gdzie w podziemiach zapoznali się z historią świątyni. Odbyte spotkanie przy Drzwiach Gnieźnieńskich i zwiedzenie Muzeum Archidiecezjalnego stało się okazją do przypomnienia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha - patrona Polski oraz poznania pamiątek z nim związanych.

      W drodze powrotnej młodzież zwiedziła unikalne zabytki: średniowieczną Rotundę Św. Prokopa oraz Kościół Świętej Trójcy w Strzelnie, w którym znajdują się najstarsze w Polsce kolumny z przywarami i zaletami człowieka oraz 658 relikwii świętych i błogosławionych. Następnie uczestnicy wyjazdu ruszyli w drogę powrotną, by w późnych godzinach wieczornych wrócić do swych domów.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

zabawa choinkow...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:15 - 9:00
2. 9:05 - 9:50
3. 9:55 -10:40
4. 10:55-11:40
5. 11:55-12:40
6. 12:45-13:30
7. 13:35-14:20

KALENDARZ

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1