Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

6788709
Dzisiaj:
1054

Litewskie wędrówki

W dniach 23 – 25 maja br. odbyła się wycieczka na Litwę, w której wzięli udział uczniowie z klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej oraz młodzież z klasy 3A gimnazjum.

Pierwszego dnia turyści z naszej szkoły odwiedzili Park Wodny w Druskienikach, gdzie dali upust swojej energii, korzystając ze strefy rozrywek oraz strefy basenów zlokalizowanych pod ogromną kopułą, z której mogli podziwiać panoramę Niemna. Miłośnicy mocnych wrażeń, po skorzystaniu ze zjeżdżalni o długości 212 metrów i wypróbowaniu swoich sił w starciu z falami w basenie fal morskich i wartkiej rzece, mogli odzyskać siły w strefie wypoczynkowej, w wannach masujących czy kaskadach wodnych. Po atrakcjach w parku wodnym uczniowie udali się na zasłużony wypoczynek do Jovariskes - miejscowości oddalonej od Wilna o 10 km.        

Następnego dnia wszyscy udali sie do Wilna. Zwiedzanie miasta rozpoczęli od wejścia na Górę Trzykrzyską, która jest nie tylko symbolem Wilna, ale też pomnikiem tożsamości narodowej i walki z okupacją. Z Góry Trzech Krzyży uczniowie podziwiali panoramę miasta. Następnie, jadąc ulicami stolicy Litwy, słuchając opowieści przewodnika, podziwiali liczne barokowe kościoły, pałace, muzea i pomniki. Kolejnym punktem wycieczki była Starówka Wileńska, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież przeszła ulicą Zamkową, stanęła u podnóży Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława, zobaczyła Zamek Giedymina na Górze Zamkowej oraz Archikatedrę. Uczniowie zwiedzili również muzeum Adama Mickiewicza, gdzie wśród eksponatów muzealnych znajdują się rzeczy osobiste poety, na przykład krzesło, stolik czy fotel oraz te przedmioty, których używał podczas pobytu w Kownie.

Turyści z naszej szkoły mieli okazję oddać hołd żołnierzom i oficerom spoczywającym na Cmentarzu na Rossie, którzy zginęli w walkach o Wilno. Tu także znajduje się grób z sercem Józefa Piłsudskiego i jego matki. Na cmentarzu uczniowie przechodzili obok mogił Joachima Lelewela, ojca Juliusza Słowackiego – Euzebiusza czy pierwszej żony Józefa Piłsudskiego – Marii Piłsudskiej. Po powrocie na kwaterę  wszyscy mogli posilić się i odpocząć przy ognisku. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły oraz korzystały z pobliskiego placu zabaw.

Kolejny dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu miasta Troki. Uczniowie odwiedzili Zamek w Trokach, zabytkowy obiekt położony na wyspie, którą otaczają wody jeziora Galve. Wysłuchali historii zamku i wyruszyli na jego zwiedzanie. Na ścianach komnat oglądali mapy, a także portrety książąt i możnowładców zamieszkujących zamek. Podziwiali wiele eksponatów oręża rycerskiego i sztuki użytkowej (porcelana, bibeloty, meble), pieczęcie szlacheckie, numizmaty oraz wystawę poświęconą dziejom, kulturze i religii trockich Karaimów.

Ostatnim punktem wycieczki była degustacja litewskich potraw – rosołku i pierogów. Po obiedzie uczniowie naszej szkoły wyruszyli w drogę powrotną do Gołąbek. Nad  bezpieczeństwem młodzieży czuwały organizatorki wyjazdu: p. R. Pawlikowska, E. Osiak,  p. E. Szaniawska. i p. K. Dudzińska.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

zabawa choinkow...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:15 - 9:00
2. 9:05 - 9:50
3. 9:55 -10:40
4. 10:55-11:40
5. 11:55-12:40
6. 12:45-13:30
7. 13:35-14:20

KALENDARZ

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1