20969436

Jubileusz SP w Gołąbkach

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. B. Prusa z oddziałem przedszkolnym w Gołąbkach, nauczyciele, uczniowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gołąbek świętowali 30 września br.  potrójny jubileusz: 100-lecie Szkoły, 50-lecie budynku Szkoły Podstawowej i 20-lecie nadania szkole imienia Bolesława Prusa

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez księdza Jarosława Kopcia. Po jej zakończeniu wszyscy zebrani w ustalonym szyku z pocztami sztandarowymi na czele przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyła się główna część jubileuszu. Prowadzący uroczystość absolwenci szkoły zaprosili do obejrzenia poloneza w wykonaniu uczniów. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły w/z – pan Adam Białowąs i serdecznie powitał wszystkich zebranych. Swoją obecnością na jubileuszu zaszczycili:  p. Krzysztof Głuchowski - poseł na sejm RP, p. Janusz Kozioł - starosta powiatu łukowskiego, p. Eugeniusz Pelak - lubelski wicekurator oświaty,  p. Mariusz Osiak- wójt Gminy Łuków, p. Wojciech Szczygieł- zastępca wójta, p. Tadeusz Federczyk- przewodniczący rady gminy,  p. Bogdan Wiącek- dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego, p. Kazimiera Goławska-była wójt Gminy Łuków,  p. Henryk Lipiec- radny powiatu, ks. kanonik Tadeusz Dzięga, p. Marek Król- wieloletni dyrektor szkoły, radni Gminy Łuków,  dyrektorzy placówek oświatowych w Gminie Łuków, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą,emerytowani pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie oraz absolwenci. Nie mogło również zabraknąć p. Anny Krzęcio-Woronieckiej – dyrektora szkoły. Zaproszeni goście wygłosili jubileuszowe przemówienia, w których pojawiły się życzenia i gratulacje.

Wyjątkową chwilą uroczystości było przywołanie wspomnień związanych z osobą pana Stefana Kondrackiego - pierwszego dyrektora placówki. To właśnie dzięki jego staraniom budynek szkoły wybudowany został w Gołąbkach. Mieszkańcy wsi, pragnąc podziękować niezapomnianemu dyrektorowi za trud  włożony w dzieło budowy szkoły, ufundowali tablicę pamiątkową, która podczas uroczystości została odsłonięta i poświęcona przez księdza kanonika Tadeusza Dzięgę. Ważnym punktem programu było również wspomnienie dnia nadania szkole imienia Bolesława Prusa i prawa do używania sztandaru. W 1997 r. z rąk p. wójt Kazimiery Goławskiej, posła na Sejm Wiktora Osika i  jego świętobliwości księdza biskupa Wacława Skomoruchy oraz przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej i wicekuratora oświaty -  Rodzice odebrali sztandar. Sztandar ten, Ci sami rodzice:  p. Iwona Rogala, p. Bogumiła Rozwadowska p. Krzysztof Ośkiewicz przekazali obecnemu pocztowi sztandarowemu.

Wyświetlona prezentacja multimedialna przybliżyła zebranym historię szkolnictwa w Gołąbkach i okolicy.

Następnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny, który rozpoczęła inscenizacja Kamizelki Bolesława Prusa w wykonaniu gimnazjalistów. W dalszej kolejności zaprezentowali się uczniowie, którzy rozwijają swoje pasje, zainteresowania i talenty, tańcząc w dziecięcym Zespole Pieśni i Tańca „Jata”. Wśród uświetniających uroczystość jubileuszu znalazły się również Panie z zespołu wokalnego „Niezapominajki”, które wykonały piosenki „Gdzie ty jesteś chatko mała” i „Taki kraj”, zaś uczennice szkoły podstawowej zaprezentowały się w tańcu nowoczesnym, wzbudzając ogromne zainteresowanie zebranych. Podsumowaniem występów była piosenka „Staruszek świat” w wykonaniu absolwentek szkoły.

Jubileusz szkoły można przyrównać do urodzin, a nie sposób wyobrazić sobie  ich  świętowania bez tortu. Fanfary towarzyszyły więc wprowadzeniu tortu  jubileuszowego, który był  niezwykły, w kształcie otwartej księgi. Księga ta symbolizowała wiedzę przekazywaną w murach szkoły. Tym słodkim akcentem zakończono część artystyczną. Wszyscy zebrani skosztowali tortu jubileuszowego oraz zostali  zaproszeni do zwiedzania szkoły, obejrzenia kronik,  wystawy zdjęć i makiet, a także dokonania wpisów do księgi pamiątkowej.

Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń wszystkim gościom, szczególnie tym związanym ze szkołą dawniej. Świadczą o tym zarówno wpisy w księdze pamiątkowej, jak i miłe słowa kierowane pod adresem pracowników szkoły.