20967105

W Krainie Świętokrzyskich Czarownic

6 czerwca br. nasi uczniowie wyjechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, której celem było poznanie przyrodniczych i historycznych atrakcji tego regionu Polski.

Pierwszym obiektem naszego zainteresowania była miejscowość Zagnańsk, gdzie mieliśmy okazję podziwiać jedno z najstarszych polskich drzew, którym jest dąb "Bartek". Towarzyszący nam przewodnik przedstawił najważniejsze informacje dotyczące roślinności świętokrzyskiej i zaprosił wszystkich do Rezerwatu Przyrody w Zachełmie. Tam oglądaliśmy kamieniołom z tropami tetrapoda - pierwszego praczworonoga spacerującego po ziemi.

Kolejnym punktem wycieczki były Kielce, największe miasto świętokrzyskie nad rzeką Silnicą. Podczas spaceru oglądaliśmy Amfiteatr Kadzielnia, Pałac Biskupów Krakowskich Jakuba Zadzika z XVI w.,  Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz  jedyny w Polsce Pomnik Dzika, przy którym wspólnie odczytaliśmy jego legendę. Idąc Aleją Sław podziwialiśmy wykonane z brązu popiersia ludzi kultury XX wieku oraz spożywaliśmy lody na spacerowej ulicy Sienkiewicza.

Następnie udaliśmy się do atrakcyjnie położonego Pensjonatu Agroturystycznego "Grynwald" w Rembowie, gdzie czekał na nas ciepły posiłek. Wieczór spędziliśmy na zabawach oraz spacerach na świeżym powietrzu i krótkiej dyskotece.

Drugiego dnia wyruszyliśmy na czerwony szlak górski, którym weszliśmy na najwyższy w Górach Świętokrzyskich szczyt - Łysica (612 m. n.p.m.). Stamtąd przeszliśmy do miejscowości Święta Katarzyna, gdzie oglądaliśmy Kościół Św. Katarzyny i Klasztor Bernardynek, drewnianą Kapliczkę Św. Franciszka z uzdrawiającym źródełkiem oraz  Kapliczkę Cmentarną Żeromskiego. Niezapomnianym wrażeniom ulegliśmy podczas lekcji muzealnej w prywatnym Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie podziwialiśmy kamienie szlachetne  (m. in. kalcyty, malachity, krzemienie, kryształy, diamenty). W szlifierni obserwowaliśmy obróbkę kamienia, a w małej pracowni biżuterii pracę jubilera.

Następnie bryczkami konnymi udaliśmy się na Święty Krzyż (Łysa Górę), gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Trójcy Św. W Klasztorze Ojców Oblatów otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami Krzyża Św. oraz oglądaliśmy podziemną Kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Uczestniczyliśmy również w ciekawych pokazach prac ginących zawodów (zielarki, tkaczki, kowala, cieśli, szewca) w osadzie średniowiecznej.  Po powrocie do ośrodka zjedliśmy obiadokolację, a wieczorem uczestniczyliśmy w ognisku.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy miejscowość Szydłów. Poznaliśmy historię i wnętrze farnego Kościoła Św. Władysława oraz synagogi żydowskiej z XVI wieku. W Muzeum Regionalnym oglądaliśmy salę średniowiecznych tortur, rycerską, makietę zamku oraz  galerię obrazów współczesnej artystki. Stamtąd wyruszyliśmy do Zespołu Pałacowego w Kurozwękach, których zakątki poznawaliśmy podczas gry terenowej. Po wyczerpującej rywalizacji spożyliśmy pizzę w restauracji i wypoczywaliśmy przed podróżą.

Przez cały czas wycieczki towarzyszył nam przewodnik, z którym pożegnaliśmy się w Ostrowcu Świętokrzyski. Po trzech dniach pełnych wrażej wyruszyliśmy w drogę powrotną, przerywając ją posiłkiem w MC Donald's w Puławach. Organizatorami i opiekunami wyjazdu były nauczycielki p. A. Domańska, p. D. Trochim i p. M. Wiącek.