Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Rodzice! Bezpieczeństwo dzieci w sieci Internet.

 
Szanowni Rodzice!
Internet to medium, którego dynamiczny rozwój i potencjał potrafią wykorzystać przede wszystkim młodzi ludzie. Jest nieodłącznym elementem ich życia społecznego, codziennych aktywności i rozrywki. Dziś trudno wyobrazić sobie młodego człowieka, który potrafiłby obejść się bez nowych technologii. Dzieci nie pytają, skąd się wziął Internet, nie pamiętają także czasów pierwszych telefonów komórkowych czy komputerów stacjonarnych. Młodzi ludzie wychowali się już w otoczeniu nowych technologii.
O młodych internautach zwykło się mówić, że urodzili się z myszką w ręku. Przestaje zatem dziwić fakt, że dla dzieci granica między światem realnym a wirtualnym przestała istnieć. Codzienne aktywności młodego pokolenia toczą się równolegle online i offline. Rozwijanie zainteresowań, rozmowy z rówieśnikami, czy odrabiane lekcji to czynności, które uczniowie swobodnie realizują w sieci. Młodzi użytkownicy Internetu czują się online naturalnie jak ryby w wodzie. Wystarczy Internet i komputer, smartfon czy tablet, by nastolatki mogły zaspokoić potrzeby w różnych obszarach swojego życia.
Dynamiczny rozwój nowych technologii fascynuje i wciąga dzieci, otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, niesie za sobą nowe wyzwania, ale jednocześnie wiele zagrożeń i może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę młodego człowieka.
 
Szanowni Państwo oto kilka porad dla Was dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:
1. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń z dostępem do Internetu.
2. Zainstaluj antywirus oraz program filtrujący dostosowany do wieku dziecka. Pamiętaj o aktualizacjach.
3. Uczul swoje dziecko, aby nie klikało w nieznane linki i nie pobierało podejrzanych załączników.
4. Towarzysz dziecku w poznawaniu Internetu. Interesuj się i pytaj – staraj się poznać internetowy świat Twojego dziecka: jego znajomych, ulubione strony.
5. Bądź świadom, jak długo Twoje dziecko dziennie korzysta z sieci – dbaj o zdrowy balans pomiędzy jego aktywnościami online a ruchem i zabawą.
6. Zastanów się, jak możesz pomóc dziecku twórczo wykorzystać potencjał sieci do rozwijania jego zainteresowań, nauki, zabawy. Naucz swoje dziecko zasady: pomyśl, zanim wrzucisz.
7. Rozmawiaj z nim o konsekwencjach nierozważnych zachowań w sieci. Upewnij się, czy jest ostrożne w zawieraniu internetowych znajomości, czy szanuje siebie, a także nie obraża innych użytkowników Internetu.
8. Uświadom swojemu dziecku, że to, co zamieszcza w sieci, zostaje tam na zawsze.
9. Naucz swoje dziecko krytycznej postawy wobec treści, jakie znajduje w sieci. Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe. Upewnij się, czy Twoje dziecko potrafi strzec swojej prywatności online.
10. Pomóż mu skonfigurować ustawienia prywatności, a także uczul, aby nikomu nie udostępniało swoich haseł.
11. Uczul dziecko, by w sytuacji zagrożenia online poprosiło Ciebie lub inną zaufaną osobę dorosłą o pomoc. Może też zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży). Pamiętaj, ze regulacje prawne obowiązują również w Internecie. W przypadku, kiedy natrafisz w sieci na nielegalne lub szkodliwe treści, możesz je anonimowo zgłosić do działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl.
12. W przypadku poważnych problemów z bezpieczeństwem w Internecie możesz skontaktować się z ekspertami z Polskiego Centrum Programu Safer Internet : www.saferinternet.pl. Pod tym adresem znajdziesz także ofertę edukacyjną Centrum poświęconą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży online.
 
Drodzy Rodzice , nie musicie być ekspertami w dziedzinie nowinek technologicznych i wirtualnych trendów, aby móc rozmawiać z dziećmi o ich aktywnościach online.
Pamiętajcie, aby towarzyszyć dzieciom w ich pierwszych internetowych krokach i uczyć je, że obecność oraz aktywne uczestnictwo w sieciowym życiu społecznym powinno być oparte na podstawowych, ponadczasowych wartościach, czyli m. in. na szacunku względem siebie oraz drugiego człowieka.