20746702

"W poszukiwaniu jajeczka-tradycje świąteczne"

Zbliżające się święta są okazją do rozmów o zwyczajach i tradycjach z nimi związanych. Dlatego też biblioteka szkolna wyszła z inicjatywą przeprowadzenia gry terenowej.

Głównym celem gry było zachęcenie uczniów do poznania obecnych i dawnych tradycji świątecznych charakterystycznych dla kultury polskiej. Do udziału w zabawie biblioteka zaprosiła uczniów z kl. I-III szkoły podstawowej. Gra polegała na znalezieniu ukrytych, w bibliotece szkolnej i na korytarzu, jajeczek z pytania. Pytania oczywiście dotyczyły tradycji wielkanocnych. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do gry. Szukanie ukrytych jajeczek wymagało nie tylko sprytu, ale także pomysłowości.

Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie usiedli przy stole i pochwalili się swoimi zdobyczami. Kolejne zadanie było trudniejsze. Należało bowiem udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, które znajdowało się przy znalezionym czekoladowym jajeczku. Dzieci z ogromnym przejęciem odpowiadały na pytania, ponieważ każda odpowiedź była punktowana. Rozmowy o tradycjach świątecznych oraz wrażenia z poszukiwania jajeczek toczyły się jeszcze podczas trwania następnego zadania. Tym razem należało pokolorować pisankę. Wszyscy z entuzjazmem przystąpili do pracy. Najwięcej emocji wzbudziło jednak podsumowanie gry. Najlepsi w poszukiwaniu jajeczek i znajomości tradycji to:

1. Małgorzata Sosnowska kl. I,
  2.  Anna Sulej kl. II,
  3. Oliwier Wójcicki kl. III.

W rywalizacji plastycznej zwyciężyli:

• Marcin Panasz kl. III,
  • Agnieszka Młynarczyk kl. III,
  • Kacper Dąbrowski kl. III.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Zabawa dostarczyła wszystkim wielu emocji. Zwycięzcom zaś satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.