Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

6835370
Dzisiaj:
452

Ku pamięci, tych którzy walczyli za Ojczyznę!

Jak co roku, społeczność naszej szkoły uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych, którzy w trudnych czasach walczyli o suwerenność i demokratyzację  kraju.

    Podczas uroczystości, która odbyła się 4 marca br.,  została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat Wyklętych bojowników tzw. drugiej konspiracji. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i IIIa gimnazjum uczcili minutą ciszy poświęcenie Niezłomnych w walce o wolność ojczyzny oraz obejrzeli zwiastun filmu „Wyklęci” Konrada Łęckiego przybliżający tematykę czasów II wojny światowej i objęcia władzy przez komunistów. 

   Prowadzące akademię, uczennice klasy IIIa gim. Kinga Matyjaszek i Justyna Świder omówiły ideę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, cele i okrutne metody walki partyzantów oraz traktowania ich przez władzę ludową. Zebrani obejrzeli wideoklip "Ostatni Żołnierze II Rzeczpospolitej - w hołdzie poległym i pomordowanym", zawierający galerię fotografii partyzantów niezłomnych.

    Głównym bohaterem tegorocznej prezentacji była kontrowersyjna postać st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój”. Dziewczęta ukazały najważniejsze etapy jego życia, poprzez edukację,  walkę w II wojnie światowej i działalność w tzw. drugiej konspiracji i śmierć. Następnie przedstawiły krótkie biogramy kluczowych postaci Wyklętych, takich jak,  gen. Emil Fieldorf, rtm. Witold Pilecki, czy sanitariuszka  Danusia Siedzikówna.  

    Akademia urozmaicona była wyświetlonymi wideoklipami: „Boże nie zapomnij o mnie” z płyty "Cmentarz Wyklętych" artysty młodego pokolenia – Sovy, grupy muzycznej De Perss - "Piosenka ludzi bez domu" oraz teledyskiem IPN-u i Katarzyny Malejonek pt. "Jedna chwila - Panny Wyklęte".

   Tematykę Żołnierzy Niezłomnych uzupełniała również wystawa plakatów uczniowskich przygotowana pod kierunkiem p. A. Kozłowskiej i p. M. Wiącek, ukazująca sylwetki partyzantów podziemia niepodległościowego wykonana na korytarzu szkoły.

KALENDARZ

czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6