Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

16033145
Dzisiaj:
10949

" Wizyta w Ziołowym Zakątku".

W samym sercu Podlasia, z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń, pośród lasów i łąk jest mała miejscowość o nazwie Koryciny, a w niej idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokój, ciszę i bliskość natury. To właśnie tam, 17 września, uczniowie z klas IV i V pojechali na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę.

 

            Pobyt w rozpoczęli od spaceru po Podlaskim Ogrodzie Botanicznym, w którym rośnie 1500 roślin leczniczych i aromatycznych. Znajdują się tu także gatunki objęte ścisłą ochroną. W trakcie przechadzki pani przewodnik opowiadała o niezwykłych właściwościach zgromadzonych tu ziół i kwiatów. Następnie zaprowadziła młodzież do chaty szeptuchy, czyli kobiety zajmującej się lecznictwem ludowym, jak i praktykami magicznymi. Mały, drewniany domek jest nieco przerażający. Przed wejściem leżą kości, a dookoła rosną gęste krzaki i wysokie drzewa.

            Kolejnym punktem zwiedzania był zabytkowy, siedemnastowieczny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jagodnej. Drewniany budynek jest utrzymany w tradycyjnie wiejskim, podlaskim stylu. W środku jest bardzo klimatycznie - na ścianach wiszą pęczki ziół wykorzystywanych w nabożeństwach, a dookoła unosi się zapach suszonych kwiatów. Kościół umiejscowiono tuż przy Ogrodzie Biblijnym i w niedalekiej odległości od Rosarium, co sprawia, że jest to miejsce wyjątkowo zaciszne.

            Dzięki pobytowi w Zielonym Zakątku uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie ludzi mieszkających na wsi w dawnych czasach. Pani przewodnik oprowadziła ich po tradycyjnym domu mieszkańca Podlasia. Zobaczyli starodawne meble, naczynia, narzędzia, wyroby rzemieślnicze. Poznali zioła wykorzystywane w kulturze chrześcijańskiej.

            Po wizycie w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym przyszedł czas na warsztaty ziołowe, podczas których uczestnicy wycieczki własnoręcznie wykonali harbaty owocowe, ziołowe lub kwiatowe.

            Po obiedzie nastolatkowie poszli do oranżerii. Tam mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak rosną: imbir, kurkuma, herbata, bananowiec, figowce, kaktusy i inne tropikalne roślinki. Towarzystwa dotrzymywały im papugi.

            Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w pracowni ceramicznej. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: jedna - wyrabiała kubki z gliny, druga - spędzała czas na zabawie ze zwierzętami. Należy dodać, że na terenie Ziołowego Zakątka mieści się duże gospodarstwo. Hodowane są tu zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie: konie, osiołki, krowy, świnki, kozy, owce, bażanty, indyki, kaczki, gęsi, kury, króliki oraz świnki morskie. Zwierzątka są bardzo przyjazne, można je głaskać i karmić. Zabawa była przednia! Nawet deszcz nie był w stanie popsuć uczniom dobrego humoru.

            Organizatorem wycieczki była p. Marzena Mościcka.

   

   

   

 

KALENDARZ

sierpień 2022
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3