Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

5870050
Dzisiaj:
1760

Fundusze UE

Środki finansowe Unii Europejskiej

   Fundusze UE gromadzone są przez państwa członkowskie i  przekazywane do unijnego budżetu. Finanse wspólnoty uzależnione są od poziomu gospodarczego państw członkowskich. Oznacza to, że kraje bogatsze wpłacają do budżetu UE więcej niż biedniejsze, mimo to nie otrzymują więcej dotacji unijnych. Przykładowo, Polska należy do tych krajów, które wpłacają o wiele mniej, niż otrzymują od Unii Europejskiej.

  W 2007 roku do Polski trafiło 7,8 miliarda euro (7,4% wszystkich unijnych wydatków). Po zapłaceniu składki, „na czysto” Polska zarobiła około 5,1 miliarda euro. Inaczej mówiąc suma, którą wpłacamy do budżetu Unii stanowi tylko ¼ tego, co otrzymujemy. Szacuje się, iż w latach 2007-2013 Polska otrzyma od Unii Europejskiej w sumie 87 miliardów euro, a do budżetu odda 22 miliardy euro, co oznacza, iż „na czysto” otrzyma około 65 miliardów euro. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich krajów członkowskich.

Środki budżetu UE pochodzą głównie z trzech źródeł:

z ceł towarów importowanych z państw, które nie są członkami Unii;

z dochodów VAT (określony % VAT pochodzący z każdego kraju - członka UE);

ze środków uzależnionych od dochodu narodowego państw członkowskich (każde państwo płaci 0,73% swojego Produktu Narodowego Brutto);

Budżet unijny zasilają również:

podatki od wynagrodzeń pracowników instytucji UE;

składki wpłacane przez państwa spoza UE do niektórych programów unijnych;

kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwa za łamanie prawa konkurencji i innych przepisów.

 W latach 2007-2013 Unia zebrane środki przeznaczyła:

na politykę spójności zwiększającą rozwój infrastruktury, konkurencyjność regionów najbiedniejszych i zatrudnienie oraz współpracę terytorialną UE (44,2% budżetu);

realizację wspólnej polityki rolnej (w tym na ochronę środowiska, rybactwo i rybołówstwo 43% dochodów);

koszty zatrudnienia personelu i utrzymania budynków wszystkich instytucji UE (5,9% budżetu);

finansowanie UE na arenie międzynarodowej (5,7% środków);

wsparcie kultury, walki z terroryzmem i nielegalną imigracją oraz wydatki w ramach kategorii „Obywatelstwo, wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość" (1,2%).

  Obszar UE podzielony jest na tzw. NUTS-y (Nomenklatura Jednostek Statystyki Terytorialnej), czyli obszary, których wytypowanie i nazwanie ułatwia wybór regionów, które potrzebują wsparcia. Istnieje  pięć poziomów tej klasyfikacji. Pierwszy grupuje województwa - (w Polsce 6), drugi makroregiony (w RP -16), trzeci podregiony (kilka powiatów - w RP 45), czwarty powiaty i miasta na prawach powiatu (w Polsce 379), piaty gminy (w RP 2489). Ten podział pozwala na określenie terenów potrzebujących wsparcia oraz służy porównaniu różnych danych np. poziomu życia.

Źródło: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/OrganizacjaFunduszyEuropejskich/Strony/czymsafundusze.aspx