Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

Moda w PRL. Żywa lekcja historii w klasie VIII.

Moda towarzyszy ludziom od stuleci. Jednak w czasach Polski Ludowej kształtowała się w trudnych warunkach zarówno politycznych jak i gospodarczych. Uwzględniała przede wszystkim zalecenia partii, bądź wyrażała zupełny jej sprzeciw.  Jednym z elementów polityki PZPR-u, była próba odcięcia młodzieży polskiej od wpływów kultury spoza żelaznej kurtyny, również w kwestii doboru odzieży.

 Podczas ostatniej lekcji historii, klasa VIII miała okazję, dobrze się bawiąc, zdobywać wiedzę historyczną. Każdy uczeń przygotował barwną opowieść oraz prezentację stroju z czasów PRL. Niejednokrotnie były to stroje z dawnej szafy babci i dziadka, zakupione w Pewex za dolary,  wzbogacone cennymi informacjami z tamtych czasów. Nie mogło zabraknąć „bikiniarzy” i „pryszczatych”, „damskiego Lenina” i „szkotów”, „końskiego ogona” i trwałej ondulacji.

Gustownie ubrane dziewczęta , w letnie sukienki w groszki, kratę i kwiaty, bazowały na kompromisowych rozwiązaniach znanych projektantek: Barbary Hoff i Grażyny Hase.

Pojawił się także przebojowy styl disco, inspirowany „Gorączką sobotniej nocy”, któremu sprzyjała ekipa Edwarda Gierka.

Zobaczcie Państwo sami…

 Moda PRL-u uświadomiła nam, współczesnym Polakom, tamtejszą wymowę polityczną i całą gamę pragnień ówczesnego społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę na ubiór Polaków w latach 1945-1989, co niewątpliwie pozwoli wzbogacić obraz życia codziennego tych lat.