Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

 

            Tegoroczne uroczystosci z powodu pandemii odbyły się według nieco innego scenariusza – nie było akademii dla całej społeczności szkolnej. Z okazji patriotycznego święta została przygotowana gazetka upamiętniająca głównych twórców Konstytucji: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Stanisława Staszica, Ignacego Potockiego, Franciszka Salezego Jezierskiego. Choć ostatnia z wyżej wymienionych postaci nie była posłem, to odrgrała dużą rolę w obradach Sejmu Wielkiego. Dla nas, jako mieszkańców ziemi łukowksiej, jest ona szczególnie ważna, ponieważ Franciszek Salezy Jezierski urodził się w Gołąbkach. Powinniśmy być dumni, że bliski przyjaciel Hugona Kołłątaja, współpracownik króla Staniława Augusta Poniatowskiego, urzędnik Komisji Edukacji Narodowej, kaznodzieja, aktywny publicysta okresu oświecenia pochodził z naszej miejscowości.

            Poza tym w czasie zajęć z wychowawcą uczniowie klas starszych  przypomnieli sobie okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uświadomili sobie, czym jest konstytucja i dlaczego jest to najważniejszy akt prawny w państwie.

Osoby odpowiedzialne: Marzena Mościcka, Ewa Łuba