Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

Spotkanie z Jeżycjadą

Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. B. Prusa z oddziałem przedszkolnym   w Gołąbkach zgłosiła się do udziału w II edycji  Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady.

     W poniedziałek, 23 kwietnia br. dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie z kl. I-VI spotkali się, by wspólnie poznawać losy bohaterów Jeżycjady - znanego cyklu powieści dla dzieci  i młodzieży. Celem tego przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa oraz popularyzacja twórczości znakomitej pisarki, Małgorzaty Musierowicz.

    Wszyscy zebrali się na korytarzu szkolnym, który z tej okazji zamienił się w kącik czytelniczy, w którym „królowała” Małgorzata Musierowicz oraz jej twórczość. Przygotowana z tej okazji dekoracja wprowadziła  wszystkich w atmosferę spotkania.  Po powitaniu zebranych organizatorzy przedstawili sylwetkę pisarki. Prezentacja multimedialna opatrzona komentarzami lektora opowiadała o życiu prywatnym, debiucie  oraz uznaniu czytelników, którego doczekała się Małgorzata Musierowicz. Kolejne slajdy dotyczyły Jeżycjady. Omówiono okoliczności powstania cyklu, pochodzenie nazwy, dokonano prezentacji tytułów wchodzących w jego skład oraz przybliżono treść powieści. Miłym zaskoczeniem było pojawienie się tajemniczych gości. Szybko jednak wyjaśniło się, kim są tajemnicze postacie. Okazało się, że to przedstawiciele rodziny Borejków, w których wcielili się uczniowie klasy V. Jak przystało na gości, bohaterowie dokonali zabawnej autocharakterystyki. Po tak dokładnej prezentacji cyklu i jego bohaterów nadszedł czas na głośne czytanie Kłamczuchy. Lekturę pierwszego rozdziału książki rozpoczął pan dyrektor, następne fragmenty odczytały panie, R. Pawlikowska i A. Domańska. Kolejne fragmenty lektury zaprezentowali chętni uczniowie.

    Wszyscy z zainteresowaniem śledzili przebieg spotkania, ponieważ byli świadomi,  że zakończy się ono niespodzianką w postaci konkursu, w którym nagrodą główną będzie jedna z książek z cyklu Jeżycjada. Zmagania konkursowe wzbudziły wiele emocji. Uczniowie rywalizowali ze sobą, starając się  przypomnieć sobie jak najwięcej informacji usłyszanych podczas spotkania. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy IV, Dominik Świderski.

    Spotkanie zakończyło się oglądaniem fr. filmu Kłamczucha  w reżyserii  Anny Sokołowskiej oraz wspólną fotografią  wszystkich uczestników spotkania z Małgorzatą Musierowicz i rodziną Borejków.