zsgolabki@interia.pl

Gala filmowa

  Warsztaty filmowe to projekt realizowany wspólnie przez młodzież z Gimnazjum nr 52 w Warszawie i członków Zespołu Teatralnego Baj ze Szkoły Podstawowej w Gołąbkach.  W październiku nasi aktorzy zostali zaproszeni do Warszawy na uroczystość, która była podsumowaniem produkcji filmowej, w której wzięli udział.

  W Kinie Muranów wyświetlono dwie etiudy filmowe. Licznie zebrani widzowie obejrzeli film Buszujący w zbożu, który wyprodukowany został zeszłego lata na plenerach wiejskich w Dmininie we współudziale aktorów z Zespołu Teatralnego Baj ze Szkoły Podstawowej w Gołąbkach i uprzejmości Pani Renaty Niewęgłowskiej- tamtejszej animatorki kultury. Drugim filmem był reportaż Filmowej Gry Ulicznej Złap cenzora.

  Po projekcji nastąpiła uroczysta Gala wręczenia nagród filmowych. Nagrody - statuetki-  Wiole 2013 w kolejnych kategoriach otrzymali:

  Najlepszy producent - Pani Renata Niewęgłowska - animatorka kultury w Gminnej Bibliotece w Dmininie, przyjaciel młodych, koordynator inicjatyw z filmem, gospodarz warsztatów filmowych;

Najlepsi aktorzy kostiumowi - uczniowie z Zespołu Teatralnego Baj. Rola zmarłych dzieci to ich debiut filmowy, który tchnie świeżością i odważną ekspresją.

  Statuetkę aktorom wręczał Filip Rotowski - aktor, który grał w Kołysance. Duża scena, czerwony dywan, licznie zgromadzeni widzowie i wielkie emocje były rekompensatą za dni ciężkiej pracy nad nagraniem filmu. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak na prawdziwe gwiazdy. Błysk fleszy i brawa publiczności podsycały przeżycia młodych filmowców. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Wioletta Mrozek – animator filmu w Gimnazjum nr 52 w Warszawie oraz pan Mateusz Możdżeń- koordynator Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

  Po uroczystej gali uczniowie z Gołąbek wraz z opiekunem zespołu p. Małgorzatą Chołost, p. Renatą Niewęgłowską oraz rodzicami młodych aktorów zostali zaproszeni przez panią Mrozek do Wilanowa. Tam złożyli wizytę królowi Janowi III Sobieskiemu. W letniej rezydencji monarchy uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie oraz pospacerować po komnatach królewskich. Nietypowa lekcja historii nt. Wizyta u Króla bardzo zaciekawiła zebranych. Uczniowie chętnie brali w niej udział i wykonywali z wielkim zaangażowaniem wszystkie polecenia prowadzącej zajęcia, łącznie z wcieleniem się w postać władcy, którego z wielką dumą próbował naśladować Piotrek-jeden z uczestników wyjazdu. 

  Pełni wrażeń, dumni i niesłychanie zadowoleni młodzi aktorzy wrócili do domów. Podczas drogi powrotnej dało się słyszeć pomysły na kolejną produkcję filmową.              oprac. p. G. Chołost

 <aktualności